Próbny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się dziś, 2 grudnia, w naszej szkole. Najstarsza klasa mierzy się z testem diagnostycznym przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Za ósmoklasistami część z języka polskiego. We wtorek czeka ich matematyka, w środę - język obcy nowożytny. To już druga taka próba przed majowym egzaminem - w listopadzie uczniowie pracowali z arkuszami opracowanymi przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
2.12.2024 r. PRÓBNY EGZAMIN
29.11.2024r. KONKURS PLASTYCZNY
Konkurs plastyczny w Cechu Radomsko: "Najciekawszy zawód rzemieślniczy 2024"
W siedzibie Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku odbył się wyjątkowy konkurs plastyczny pod hasłem "Najciekawszy zawód rzemieślniczy 2024". Wydarzenie, które odbyło się w miniony wtorek i środę, przyciągnęło tłumy młodych artystów ze szkół podstawowych.
Pierwszego dnia, we wtorek, do rywalizacji stanęło około 80 uczniów z klas 4–8. Młodzi twórcy wykazali się niesamowitą kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem, tworząc prace przedstawiające rzemiosło w różnorodnych odsłonach – od tradycyjnych zawodów takich jak stolarz czy piekarz, po bardziej współczesne interpretacje zawodów rzemieślniczych.
W środę z kolei swoje talenty zaprezentowali najmłodsi uczestnicy – uczniowie klas 1–3. Ich prace, pełne kolorów i dziecięcej wyobraźni, były prawdziwym pokazem artystycznej swobody i świeżego spojrzenia na świat rzemiosła.
Jury miało niezwykle trudne zadanie, by spośród dziesiątek prac wyłonić te najlepsze. Każda z nich była wyjątkowa i ukazywała niepowtarzalne spojrzenie na piękno i znaczenie zawodów rzemieślniczych.
Celem konkursu było nie tylko rozwijanie talentów plastycznych wśród dzieci i młodzieży, ale także promowanie tradycyjnych profesji rzemieślniczych. Organizatorzy podkreślili, że są zachwyceni dużym zainteresowaniem wydarzeniem oraz poziomem artystycznym prac.
Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy swoją kreatywnością udowodnili, jak ważne i inspirujące jest rzemiosło.
6
29.11.2024 r. WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
Andrzejkowe serce z imionami dziewcząt i chłopców, lanie wosku, globus, czy kubeczki... to tylko kilka z najpopularniejszych zabaw andrzejkowych, które zorganizowała dziś klasa VII. W miłej atmosferze zapalonych światełek uczniowie wróżyli zarówno młodszym jak i starszym kolegom. Andrzejki to wyjątkowy dzień pełen magii i tajemnic. W Polsce i innych krajach słowiańskich, ten dzień jest tradycyjnie czasem wróżb i zabaw wróżbiarskich. Mają one głębokie korzenie ludowe i są przesycone folklorem oraz wierzeniami, które wywodzą się jeszcze z przedchrześcijańskich czasów. Tradycyjne wróżby andrzejkowe często wykorzystują wosk, wodę, buty, czy papierowe serca, a ich wyniki interpretowane są z przymrużeniem oka, w atmosferze dobrej zabawy i ciepła.
15
26.11.2024 r. MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ
26 listopada zespół dziewcząt z klas 7 i 8 uczestniczył w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do turnieju przystąpiło sześć drużyn z powiatu radomszczańskiego. Zawody rozegrane były w dwóch grupach. Nasza szkoła była razem z PSP Borzykowa oraz PSP 7 Radomsko.
Z pierwszą drużyną ekipą wygrałyśmy 2:1. Drugie spotkanie przysporzyło nam dużo emocji. Po bezbramkowym meczu rozpoczęły się rzuty karne. Jak wiadomo, rzuty karne to loteria. Pierwsza seria nie wyłoniła zwycięzcy. W drugiej to zespół z Radomska okazał się lepszy. Czasem o wygranej decyduje przypadek, ale... niestety liczy się wynik. Szczypiornistki z PSP Radziechowice wyszły z grupy na drugiej pozycji i w meczu o 3. miejsce wygrały lekko 3:0 z PSP 9.
Gra dziewcząt była naprawdę świetna - nie brakowało niczego: był ruch, dynamika, rzuty z dystansu, z bliska i aktywna obrona. Dziewczęta zostawiły serca na boisku. W opinii wielu obserwujących ta drużyna grała jak Mistrzowie. W skład fantastycznej ekipy wchodziły:
1. Marta Łysik
2. Natalia Mazik
3. Julia Knop
4. Julia Kipigroch
5. Kornelia Chudek
6. Zuzanna Kuśmierz
7. Maja Fikus
8. Amelia Basińskia
9. Maria Muszyńska
10. Magdalena Błasiak
11. Maja Saternus
Ogromne gratulacje za wspaniałą grę!
25.11.2024 r. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25-go listopada- w dzień powstania pierwszej pluszowej maskotki przedszkolaki przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszaki.
Starszaki poznały niesamowitą historię o polowaniu, podczas którego prezydent Teodor Roosvelt nakazał uwolnienie schwytanego niedźwiadka. Po tym wydarzeniu, które zostało zilustrowane komiksem w gazecie, pewien producent zabawek stworzył pierwszego pluszowego misia- zabawkę znaną i kochaną na całym świecie.
Dzieci rozpoznawały dziś najpopularniejsze niedźwiadki z różnych bajek, huśtały misie, karmiły je plastrami miodu, malowały misie farbami, tańczyły z maskotkami, a przede wszystkim przytulały misie, które są symbolem dobra, ciepła i miłości.
22.11.2024 r. WYCIECZKA DO RADOMSKA
Miejski Dom Kultury, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz pizzeria Egipcjanka to główne punkty dzisiejszej wycieczki uczniów z klasy VI i VII. W MDK poznaliśmy tajniki projekcji filmów. Oglądaliśmy sprzęt, za pomocą którego kiedyś ludzie oglądali filmy oraz zwiedziliśmy obecną kabinę projekcyjną. Jak się okazało - nie jest to wcale takie proste wyświetlić film w kinie. Następnie udaliśmy się do KP PSP, gdzie będący na dyżurze strażacy pokazali, jak wygląda ich odpowiedzialna praca. Uczniowie już wiedzą, co trzeba zrobić, aby zostać strażakiem. Poznali pojazdy strażackie od środka i od zewnątrz. Zapoznali się z procedurami przyjmowania zgłoszeń oraz etapami szybkiego wyjazdu do zdarzenia. Mogli także spróbować swoich sił w wspinaniu się na ześlig - tutaj niezawodny okazał się Sasza. Z ekwipunkiem strażackim doskonale poradził sobie Miłosz. Niektórzy sprawdzili się na strażackiej siłowni, gdzie strażacy dbają o sprawność. Uczniowie uczestniczyli też w krótkiej prelekcji nt. pierwszej pomocy. Na koniec wyprawy odwiedziliśmy pizzerię, bo (jak mawiał Kubuś Puchatek) zawsze jest pora na małe co nieco. To był udany dzień.
Tekst - J. Sukiennik, zdjęcia - P. Prajs
2
21.11.2024 r. LEKCJA ONLINE
21 listopada 2024 r. uczniowie z klas I, II i III uczestniczyli w spotkaniu online, prowadzonym przez wykładowcę uniwersyteckiego pt.: "Dlaczego jesienią drzewa gubią liście?". Za pomocą doświadczeń i opowieści prowadzącego, dzieci dowiedziały się, co dzieje się z drzewami jesienią, jak drzewa przygotowują się do zimy, dlaczego spadają liście i czy są one potrzebne naturze.
20.11.2024 r. PRAWA DZIECKA
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to chwila, w której uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła również uczciła tę wyjątkową datę i pokazała, że prawa dziecka są ważne solidaryzując się z dziećmi z całego świata poprzez kolor niebieski. W każdej klasie przeprowadzono również zajęcia na temat praw dziecka.
19.11.2024 r. DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
W grupie przedszkolnej Jeżyki, odbyły się wyjątkowe zajęcia realizowane w ramach programu "Dzieciństwo bez przemocy". Dzieci miały okazję poznać różne emocje, nauczyć się je rozpoznawać oraz odkryć, jak skutecznie radzić sobie z trudnymi uczuciami w codziennych sytuacjach. Poprzez zabawę i ciekawe zadania, wspólnie zastanawialiśmy się, co oznacza radość, smutek, złość i strach oraz jak ważne jest wyrażanie ich w zdrowy sposób.
W atmosferze pełnej zrozumienia poruszyliśmy również trudny temat przemocy, przedstawiając go w sposób dostosowany do wieku dzieci. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest empatia, szacunek wobec innych i jak mogą reagować, gdy spotykają się z zachowaniami, które są dla nich niekomfortowe lub nieprzyjemne.
Na zakończenie zajęć, dzieci z grupy Jeżyki wspólnie stworzyły kolorowy plakat, który podsumował ich wiedzę na temat emocji oraz wartości takich jak rodzina i miłość.
5
18.11.2024 r. SIECIAKOWA LEKCJA
Uczniowie klas 1-3 mieli wyjątkową okazję wziąć udział w Sieciakowej Lekcji: Internet Mocy bez Przemocy, prowadzonej przez pana Łukasza Wojtasika – eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci. Było to inspirujące spotkanie, które pozwoliło najmłodszym w ciekawy i przystępny sposób zgłębić tajniki bezpiecznego korzystania z Internetu.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się: Jak rozpoznawać niebezpieczne sytuacje w sieci i unikać zagrożeń. Dlaczego warto dbać o swoje dane osobowe i komu można je udostępniać. Jak reagować na przemoc w Internecie i gdzie szukać pomocy. Jak tworzyć pozytywną atmosferę w sieci – być uprzejmym i pomocnym dla innych.
To było niesamowicie wartościowe spotkanie, które na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów! Dziękujemy panu Łukaszowi Wojtasikowi za profesjonalizm i świetne przekazanie wiedzy, a dzieciom za zaangażowanie i aktywny udział.
Internet Mocy bez Przemocy – razem możemy uczynić sieć lepszym miejscem!
18.11.2024 r. #fioletowelove
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Nasi uczniowie włączyli się do tej akcji wykonując fioletowe serca oraz ubierając się na fioletowo.
Kolor fioletowy- symbol wyjątkowości i delikatności zwraca uwagę na maluszki, które od swoich narodzin borykają się z wieloma trudnościami.
Każde wsparcie dla ich rodzin ma znaczenie!
2
15.11.2024 r. SHOW DLA DZIECI
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III zasiadły na widowni podczas spektaklu "Właśnie leci show dla dzieci" w wykonaniu zawodowych aktorów z Teatru MAŁGO z Częstochowy. Spotkanie z żywym słowem było okazją do obserwacji warsztatu profesjonalistów. Spektakl powstał na kanwie wybranych scen ze znanych i lubianych przez dzieci klasycznych bajek. Było to wesołe i ciekawe spotkanie z teatrem, a także interaktywna zabawa z mnóstwem konkursów, piosenek i scenek aktorskich.
Fotorelacja - P.Prajs
9
14.11.2024 r. DZIEŃ JĘZYKÓW
Uroczyste podsumowanie projektu „Dzień Języków” odbyło się w naszej szkole w czwartkowe popołudnie 14 listopada. Na widowni zasiedli znamienici goście, a wśród nich przedstawiciele Gminy Ładzice z Panią Sekretarz Aleksandrą Ratecką na czele, Panie z trzech kół gospodyń, czyli Ładziczanki, Różyczki i Wspólniczki, Druhowie OSP KSRG Radziechowice Drugie oraz Rodziny naszych uczniów i przedszkolaków.
Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy od spektaklu. Tym razem publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej obejrzała polsko-angielską wersję „Królewny Śnieżki” w wykonaniu uczniów klasy VIII oraz członków szkolnej grupy teatralnej. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami. Później scena należała do Pań z KGW Ładziczanki, które zaśpiewały wszystkim znane piosenki łączące pokolenia. Konieczny był bis! Po nim nastąpił długo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników konkursów towarzyszących projektowi. Wręczone zostały nagrody i dyplomy, a laureaci zaprezentowali swoje utwory na scenie.
W konkursie na piosenkę lub wiersz w języku obcym na najwyższym stopniu podium znalazła się Barbara Porzeżyńska z kl. I z piosenką Rainbow colors, na drugim - ex aequo Oliwia Pęciak z kl. I, która recytowała wiersz w języku hiszpańskim El otono comien za, oraz Zuzanna Makowska z kl. I, która zaśpiewała You are my sunshine, a na trzecim - Nataniel Kowalski z kl. II z piosenką If you’re happy.
Wyróżnienia otrzymali: Amelia Balcer z oddziału przedszkolnego, Julia Klimczyk z klasy I oraz Krystyna Klekowska, Nikola Pyka i Szymon Urbaniak z kl. II.
W konkursie „Wierszyki łamiące języki” laureatami w kategorii klas I-III zostali: Zuzanna Makowska z kl. I (I miejsce), Julia Klimczyk z kl. I (miejsce drugie) i Szymon Urbaniak z kl. II (miejsce trzecie). W kategorii klas IV-VIII triumfowała Nikola Gałwiaczek z klasy V, drugie miejsce zajął Szymon Makowski z kl. V, a trzecie - Liliana Kowalik z kl. IV.
Wyróżnienia w obu kat. otrzymali: Piotr Grygielski i Nikola Pyka z kl. II, Sebastian Kuśmierz i Fabian Saternus z kl. III, Zofia Ciupińska, Ewa Radziejewska i Anna Szymańska z kl. IV, Nimrat Kaur i Zuzanna Zagaj z kl. V, Radosław Kuśmierz z kl. VI oraz Julia Kipigroch z kl. VIII.
Kolejny konkurs wymagał stworzenia makiety wybranego obiektu z terenu gminy Ładzice i opisania go w języku obcym. Zwyciężyła Nikola Gałwiaczek z kl. V, II miejsce zajęła Julia Kipigroch z kl. VIII, a III - Michał Chyt z kl. VII. Wyróżniono Natalię Mazik i Martę Łysik z kl. VIII.
Ogromne emocje wzbudził konkurs na stoiska klasowe, który zawsze towarzyszy świętu języków. Jury złożone z Pań z KGW najwyżej oceniło stoisko klasy V (USA), na II miejscu znalazły się połączone klasy I-III (Włochy), a na III – kl. IV (Francja). Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.
Zanim wszyscy udali się w kulinarną podróż po świecie, podziękowania za pomoc w organizacji spotkania przekazano Paniom Ładziczankom, które przygotowały przepyszne stoisko z polskimi potrawami, a także patronowi naszego projektu - Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziechowicach Drugich.
Tegoroczny projekt miał wyjątkowy wymiar, gdyż został dofinansowany w ramach Lokalnego Programu Mikrogranty w Gminie Ładzice 2024 Edycja VI ze środków Gminy Ładzice oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
Fotorelacja - P. Prajs
48
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy na uroczyste podsumowanie projektu „Dzień Języków”, które odbędzie się w czwartek 14 listopada 2024 r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Radziechowicach.
13.11.2024 r. #fioletowelove2024
W najbliższy poniedziałek 18 listopada nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno - zdrowotnej #fioletowelove2024, organizowanej z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Zachęcamy wszystkich do ubrania się w tym dniu na fioletowo
12.11.2024 r. MOJA NAJŚMIESZNIEJSZA DYNIA
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli wysokie miejsca w konkursie „Moja Najśmieszniejsza Dynia” organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a ich dynie nie tylko przyciągnęły uwagę, ale też rozbawiły widownię i jury, które z uznaniem oceniło ich prace. Dzięki temu trzy uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radziechowicach zajęły czołowe miejsca!
Nagrodzeni uczniowie:
Julia Klimczyk – I miejsce w kategorii klas I-III.
Oliwia Pęciak – II miejsce w kategorii klas I-III.
Zofia Ciupińska – II miejsce w kategorii klas IV-VIII.
Każda z uczennic otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Serdecznie gratulujemy laureatkom! Laura Kuliś i Oliwia Dziegieć otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.
Dziękujemy Julii, Oliwii, Zosi, Laurze i Oliwii za ich zaangażowanie – jesteśmy dumni, że reprezentujecie naszą szkołę! Cieszymy się z Waszych sukcesów! Dzięki Wam nasze szkolne talenty mogą być widoczne w całej gminie.
8.11.2024 r. SZKOŁA DO HYMNU
Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie uroczyście odśpiewali hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
7.11.2024 r. WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
W naszej szkole w wyjątkowy sposób uczciliśmy dziś rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowana przez wszystkich uczniów uroczystość wywołała wielkie wzruszenie na twarzach sympatyków naszej szkoły. W pięknych wierszach rodzimych poetów przybliżyliśmy historię naszego kraju, a przygotowane przez uczniów pieśni patriotyczne znakomicie oddały nastrój i wolę walki naszych przodków.
Podczas uroczystości wręczono klasom nagrody- za przygotowane flagi oraz uczniom za udział w konkursie recytatorskim "Mały Patriota ".
Kategoria klas I-III
1 miejsce - Z.Makowska
2 miejsce - P. Grygielski
3 miejsce - K. Klekowska
Kategoria klas IV-VI
1 miejsce- N. Gałwiaczek
2 miejsce- Sz. Makowski
3 miejsce- Z.Ciupińska
Kategoria klas VII-VIII
1 miejsce - J.Knop
2 miejsce - N. Mazik
Po uroczystości wszystkich gości i uczniów zaproszono na słodki poczęstunek.
Powyższe działania były częścią naszego projektu „Moja Polska. Moja Ojczyzna”, dofinansowanego w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów - Mikrogranty w Gmina Ładzice 2024, Edycja VI, zrealizowanego ze środków Gminy Ładzice oraz Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego NOWEFIO na lata 2021-2030.
Dziękujemy OSP Ksrg Radziechowice Drugie za patronat!
Zapraszamy do galerii,a więcej zdjęć już wkrótce!
Koordynatorzy: A.Zygma, J. Brzezniak, A. Ciosk
Fotorelacja: B. Szczepańska, A.Zygma
KONKURS
6.11.2024 r. PRZEDSZKOLAKI KOCHAJĄ BAJKI
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek Jeżyki i Smerfy przybyły do przedszkola przebrane za swoje ulubione postacie. Pojawiły się piękne księżniczki, niezwykli superbohaterowie, ulubieńcy z Psiego Patrolu. W bajkowej krainie nie mogło zabraknąć przygód! Dzieci pokonywały tory przeszkód, układały puzzle na czas, rozwiązywały zagadki, malowały i tańczyły.
Taki dzień jest dobrą okazją, by zachęcać do czytania bajek maluchom.
Jak mówił Albert Einstein: "Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek".
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie