• 16.05.2024 r. JAK "SMAKUJE" WISŁA?

          • W piękny czwartkowy poranek 16 maja 38-osobowa grupa uczniów klas II-VII wsiadła do wycieczkowego autokaru, by wyruszyć na długo wyczekiwaną wyprawę w Beskid Śląski. - Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Ustronia, gdzie odwiedziliśmy Leśny Park Niespodzianek. Tu ogromne wrażenie zrobiły na nas pokazy lotów ptaków drapieżnych. Następnie udaliśmy się do Wisły, a tam zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Rezydencji Prezydenta RP. Później zmieniliśmy perspektywę i mieliśmy okazję podziwiać Zamek Dolny, Zamek Górny i Gajówkę z miejsca ujścia Białej Wisełki. Byliśmy też na zaporze, a nawet zachwycaliśmy się wiślańską Niagarą. Bardzo pouczająca okazała się wizyta w Habsburskiej Osadzie Gospodarczej „ U początków Wisły”. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawe filmy o historii i przyrodzie, a także zobaczyć, jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Wisły, poznać miejscową gwarę i przekonać się, jak się kiedyś mieszkało. Ostatnim punktem naszego bogatego programu było centrum Wisły. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze koło remontowanej Skoczni im. Adama Małysza, a samego mistrza - co prawda z czekolady - spotkaliśmy w centrum kultury. Dziękujemy Panu Przemysławowi Prajsowi za zorganizowanie tej fantastycznej wyprawy.

            Tekst - uczestnicy wycieczki z klasy VII

          • 15.05.2024 r. WYCIECZKA DO "ZACZAROWANEGO LASU"

          • Jest takie miejsce, gdzie można, spotkać Czerwonego Kapturka spacerującego leśnymi dróżkami do swojej Babci, czy odwiedzić Babę Jagę w jej chatce.

            Taki jest właśnie „Zaczarowany Las”, do którego wybrały się nasze przedszkolaki. „Zaczarowany Las” jest miejscem, gdzie w znane postacie z bajek wcielają się aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, dostarczając zwiedzającym wielu ciekawych i miłych wrażeń.

            Po wielu przygotowaniach, w dniu dzisiejszym dzieci pojechały na wycieczkę do Zaczarowanego Lasu, który znajduje się w Piaskach w gminie Janów. Po przyjeździe na miejsce, powitała nas bardzo miła Wróżka, która jechała z nami w powozach i śpiewała grając na gitarze. Na samym początku opowiedziała nam historię Zaczarowanego Lasu, do którego później nas zabrała konnymi pociągami. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i trochę przestraszeni z powodu tego, co może nas  w tym lesie spotkać, ale.... Gdy tylko wjechaliśmy do lasu na swej drodze spotkaliśmy wesołego Czerwonego Kapturka, który właśnie wybierał się do swojej babci. Zabraliśmy Kapturka ze sobą, żeby go podwieźć. W czasie dalszej podróży Kapturek opowiadał nam o życiu zwierząt w lesie, razem z nami śpiewał oraz poczęstował nas pysznymi ciasteczkami ze swojego koszyczka. Kapturek zaprowadził nas też do pana Leśniczego, który miał nas w lesie chronić przed złym wilkiem i innymi niebezpieczeństwami, które mogły nas przecież spotkać. Leśniczy oprowadzał nas po lesie, w którym spotkaliśmy jeszcze babcię Kapturka,Jasia Kłamczucha i jego siostrę Małgosię, Pinokia, Kopciuszka, no i okropną Babę Jagę, która zamknęła naszą panią w ciemnej piwnicy. Całe szczęście, że był z nami pan Leśniczy, bo dzięki temu pani została uratowana.

            Po męczącej podróży przez las, Kopciuszek zaprosił wszystkie dzieci na pyszną smażoną kiełbaskę. Po posiłku i krótkim odpoczynku trzeba było niestety wyruszyć w dalszą drogę, ale tym razem była to podróż powrotna do przedszkola. Większość z nas była tak zmęczona, że zaraz po wyjeździe zasnęła w autokarze. Pewnie śnił się nam Zaczarowany Las i jeszcze raz przeżywaliśmy wszystkie te wspaniałe przygody, które nam się w nim przytrafiły i które jeszcze bardzo długo będziemy wspominali.

            Tekst i zdjęcia - S. Barańska

          • 15.05.2024 r. EKSPERYMENTY SIÓDMOKLASISTÓW

          • 15 maja uczniowie klasy siódmej na lekcji chemii mieli omawiali rodzaje roztworów. Siódmoklasiści są bardzo aktywni, więc nie mogło zabraknąć doświadczeń, z roztworami w roli głównej. W fotorelacji poniżej można zobaczyć efekty doświadczeń naszych uczniów.

            Tekst - Natalia Mazik, zdjęcia - Kornelia Chudek, Julia Kipigroch

          • 12.05.2024 r. ZŁOTE SMERFETKI

          • Po raz drugi trzy dziewczynki z naszej szkoły: Julia Klimczyk, Oliwia Pęciak i Kornelia Szczepaniak wraz ze swoją grupą Mass - Teamki zajęły I miejsce na I Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych, który odbył się 11 maja 2024 r. w Końskich. Dziewczynki startowały w kategorii Debiuty - formacje do 8 lat.

            Gratulujemy!!!

            Tekst i zdjęcia - K. Pęciak

          • 10.05.2024 r. PIKNIK EUROPEJSKI

          • W dniu dzisiejszym gościliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stobiecku Szlacheckim na pikniku związanym z 20-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji nasi uczniowie brali udział w dwóch gminnych konkursach: plastycznym "Unia Europejska w miniaturze" oraz "Wiedzy o UE".

            Konkurs plastyczny - w kategorii klas V-VIII:

            I miejsce Maria Ciupińska z kl. V

            II miejsce Julia Kipigroch z kl. VII

            III miejsce Zofia Gałwiaczek z kl. V

            Zuzanna Zagaj z kl. IV otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I-IV.

            W konkursie wiedzy godnie reprezentowali nas: Natalia Mazik i Julia Kipigroch z kl. VII oraz Sebastian Koperski i Bartosz Kowalski z kl. VI.

            Wszystkim gratulujemy!

          • 09.05.2024 r. MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ

          • W czwartkowe przedpołudnie na boisku "Orlik" dziewczęta z naszej szkoły brały udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej rozgrywanych w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2011 i młodsi). Zgłosiło się siedem drużyn i spotkania były rozgrywane w dwóch grupach. "Marylki" trafiły do mocnej ekipy razem z PSP Gidle, PSP Chrzanowice i PSP 9 Radomsko. Pierwszy mecz z dziewczętami z Chrzanowic wypadł wspaniale - wynik 4:0. Autorkami bramek zostały Julia Knop (2) i Amelia Basińska (2). Drugie spotkanie było już bardziej wymagające dla naszych piłkarek. Zawodniczki z PSP 9 atakowały naszą bramkę - na szczęście bezskutecznie - a nasze "Marylki" miały też problem ze zdobyciem punktów. Wynik tego spotkania to 0:0. Decydujący okazał się ostatni mecz, który dziewczęta zagrały z drużyną z PSP Gidle. Nasze uczennice spisały się bardzo dobrze, ale to piłkarki z Gidel wygrały spotkanie. Tym samym dziewczęta nie wyszły z grupy i nie zagrały w finale.

            Reprezentantki PSP Radziechowice miały mocne przeciwniczki, o czym świadczy fakt, że to z naszej grupy był mistrz powiatu - PSP Gidle oraz wicemistrz - PSP 9 Radomsko.

            Rozegrane mecze były na wysokim poziomie, a gra naszych dziewcząt bardzo dobra.

            Zespół "Marylek" wystąpił w składzie: Natalia Mazik, Julia Knop, Zuzanna Kuśmierz, Amelia Basińska, Maja Saternus, Magdalena Błasiak, Zofia Gałwiaczek, Maria Ciupińska.

            Gratulacje dla całej drużyny!

            Tekst i zdjęcia- J. Sukiennik

          • 8.05.2024 r. WIZYTA W SCHRONISKU

          • 8 maja przedszkolaki z grupy Jeżyki oraz Smerfy udały się z wizytą do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radomsku, aby przekazać wcześniej zebrane dary. Wizyta była poprzedzona zbiórką żywności dla zwierząt, która zakończyła się sukcesem. Dzieci z wielką radością przyłączyły się do akcji i dzięki temu została zebrana duża ilość suchej oraz mokrej karmy dla psów.

            Pani z wielką pasją opowiadała nam o funkcjonowaniu schroniska. Dzięki uprzejmości Pani, dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach żyją zwierzęta. Przedszkolaki zobaczyły boksy, w których przebywają psy oraz pomieszczenie, w którym przebywają kotki. Na chwilę obecną były to tylko trzy koty.

            Dzięki tej akcji dzieci zostały uwrażliwione na los bezdomnych zwierząt oraz niesienie pomocy skrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom. Na koniec wycieczki obowiązkowo odwiedziliśmy plac zabaw na Wymysłówku w Radomsku.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w zbiórkę darów dla zwierzaków.

            Tekst i zdjęcia - M. Kaczmarek

          • 26.04.2024 r. KONSTYTUCJA 3 MAJA

          • W piątkowe przedpołudnie 26 kwietnia uczniowie 6 klasy podczas uroczystego apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja przypomnieli najważniejsze informacje na ten temat.

            Dziękujemy pani Sukiennik za udostępnienie zdjęć.

            Tekst - P. Prajs

          • 25.04.2024 r. MINI-PIŁKA NOŻNA - ELIMINACJE GMINNE

          • Zbliżają się rozgrywki powiatowe w piłce nożnej. Dziewczęta z PSP w Radziechowicach wezmą w nich udział bez rozgrywania eliminacji gminach. Pozostałe szkoły nie wystawiły swoich reprezentacji. W grupie chłopców rozegrano dzisiaj gminny turniej piłki nożnej, który miał na celu wyłonienie mistrza gminy. Zawody odbyły się naszej szkole i wzięły w nich udział trzy drużyny reprezentujące szkoły podstawowe w gminie Ładzice. Grali chłopcy z rocznika 2011 i młodsi, czyli należący do kategorii wiekowej Igrzysk Dzieci. Spotkania rozgrywane były 2x10 min. Pierwsi zagrali chłopcy z PSP w Jedlnie i nasi uczniowie. Strzelcem wszystkich zdobytych dla nas bramek został Matvii Prokopchuk. Wynik 5:3 bardzo podobał się publiczności, która dopingowała naszej drużynie. Nieco zmęczeni piłkarze PSP Radziechowice zagrali drugi mecz z ekipą z ZSP w Stobiecku Szlacheckim. Niestety to spotkanie nie zakończyło się naszym zwycięstwem. Ostatni mecz turnieju został rozegrany pomiędzy drużynami z Jedlna i Stobiecka Szlacheckiego. Wygrali ci drudzy 2:1 i to właśnie oni będą przedstawicielami gminy Ładzice podczas rozgrywek powiatowych. Na koniec towarzysko zagrali uczniowie z Jedlna z drużyną dziewcząt z naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a dziewczętom z PSP Radziechowice oraz chłopcom z ZSP w Stobiecku Szlacheckim życzymy powodzenia podczas rozgrywek powiatowych.

            Drużynę chłopców PSP Radziechowice tworzyli: 1. Adam Kowalski 2. Igor Koperski 3. Kacper Wodecki 4. Miłosz Mruklik 5. Michał Chyt 6. Matvii Prokopchuk 7. Sebastian Koperski 8. Bartosz Kowalski 9. Hubert Ścisłowski

            Tekst i zdjęcia - J. Sukiennik

          • 25.04.2024 r. DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, w ramach którego przeprowadza się szereg akcji promujących ekologiczne postawy i zachowania. W naszej szkole najmłodsi uczniowie wspólnie obejrzeli film, z którego dowiedzieli się, w jaki sposób można oszczędzać wodę i energię oraz jak właściwie segregować śmieci. Największe zainteresowanie wzbudził fragment filmu ukazujący, co można pozyskać z wybranych materiałów i jak je powtórnie wykorzystać.

            Uczniowie klas 4-7 wzięli udział w ekologicznej grze terenowej podczas której musieli wykazać się nie tylko znajomością naszej planety, ale także znajomością szkoły i jej pracowników. Wszyscy drużynowo przemieszczali się po szkole i jej zakamarkach, aby jak najszybciej odnaleźć ukryte zadania. Każda grupa rozwiązała wszystkie zagadki, a na zwycięzców czeka słodka niespodzianka.

            Tekst i zdjęcia - A. Zygma

          • 23.04.2024 r. ŻYWA LEKCJA BIOLOGII

          • Atrakcją dzisiejszego dnia w szkole była żywa lekcji biologii. Bohaterami lekcji były gdy, które przedstawiał pan Krzysztof. Uczniowie oraz grupy przedszkolne mogli obejrzeć, posłuchać informacji o życiu tych stworzeń oraz... dotknąć ich. Pan Krzysztof na co dzień żyje z gadami i opiekuje się nimi. Wszyscy zapoznali się z pytonem Julianem, boa tęczowym - Maleństwem (ma już 23 lata, a pan Krzysztof zajmuje się nim, od kiedy był wielkości małego paluszka), boa dusicielem - Klementynką (7 lat), pytonem tygrysim - Kitusiem (to jeden z największych węży na świecie) oraz pytonem tygrysim albinosem - Tosią. Tego ostatniego uczniowie nie mogli dotykać, gdyż jest to zwierzę bardzo delikatne i często mające problemy ze skórą. Było wiele ciekawostek i informacji, które na pewno wzbogaciły wiedzę. Każdy mógł sprawdzić, czy skóra tych gadów jest mokra, zimna, śliska.... Takie wrażenia na długo zostaną w pamięci.

            Tekst i zdjęcia - J. Sukiennik

          • 23.04.2024 r. ZDROWE ŚNIADANIE

          • Każdy przedszkolak wie, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie oraz że prawidłowe żywienie decyduje o prawidłowym rozwoju dziecka, a także ma wpływ na aktywność w ciągu dnia. Dlatego też dzieci z grupy Jeżyki chętnie przystąpiły do przygotowania zdrowego śniadania. Przedszkolaki wykorzystując swoje ulubione produkty takie jak: wędlina, ser, pomidorki, ogórki, sałata, rzodkiewki oraz papryka przygotowały kolorowe kanapki, którymi się potem ze smakiem zajadały. Po skończonym posiłku wspólnie posprzątały i były gotowe na zajęcia.

            Tekst i zdjęcia - M. Kaczmarek

          • 22.04.2024 r. DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

          • Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest  zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.

            Tekst i zdjęcia - M. Kaczmarek

          • 19.04.2024 r. TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

          • Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym to ogólnopolska impreza o wieloletniej tradycji. Przystępują do niej szkoły w całym kraju. Eliminacje gminne odbyły się 19 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stobiecku Szlacheckim. Celem turnieju jest podnoszenie kultury w ruchu drogowym i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Znajomość przepisów i zasad ruchu drogowego to wiedza bardzo ważna i przydatna w życiu każdego. Do reprezentowania naszej szkoły zgłosiła się trzyosobowa drużyna w składzie: Julia Knop, Julia Kipigroch i Sebastian Koperski. Wsparciem dla ekipy był Michał Chyt. Uczniowie mieli do rozwiązania test jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły wyposażenia roweru, znajomości znaków drogowych oraz właściwego zachowania się na skrzyżowaniach. Zespół PSP w Radziechowicach zajął 2. miejsce. Gratulujemy!

            Tekst i zdjęcia - J. Sukiennik

          • 15.04.2024 r. EKOLOGIA W PRZEDSZKOLU

          • W edukacji przedszkolaków bardzo ważne miejsce zajmują treści z zakresu ekologii, dlatego w minionym tygodniu w naszym przedszkolu w ramach zajęć zorganizowano zajęcia plastyczne pod hasłem "Eko - zabawki".

            Prace zostały wykonane z surowców wtórnych. Do ich budowy wykorzystano: tekturowe opakowania, plastikowe butelki, nakrętki i inne tworzywa powszechnie wyrzucanie do śmieci.

            Za pomocą naturalnej dla dzieci aktywności jaką jest zabawa przedszkolaki utrwaliły sobie pojęcia takie jak "segregacja" czy "recykling".

            Wykonane prace posłużą dzieciom do zabawy na długi czas.

          • 12.04.2024 r. FILHARMONIA

          • "Mała muzyka wielkich kompozytorów” – pod tym tytułem odbyła się w dniu 12 kwietnia 2024r. audycja muzyczna Filharmonii Częstochowskiej dla dzieci. Tym razem odwiedzili nas panowie, którzy zagrali fragmenty muzyczne słynnych kompozytorów, zapoznali dzieci z takimi instrumentami jak skrzypce, fagot i klarnet, sposobem wydobywania z nich dźwięku.

          • 27.03.2024 r. WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

          • Od jutra rozpoczynamy wiosenną przerwę świąteczną, która potrwa aż do 2 kwietnia. Aby uczcić nadchodzące święta uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 przygotowali prace plastyczne, w tym wielkanocne zajączki, a także omówili zwyczaje i tradycje wielkanocne.

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Samorząd Uczniowski składa wszystkim najserdeczniejsze życzenia.

          • 26.03.2024 r. WYCIECZKA POCIĄGIEM

          • Klasy V, VI i VII wybrały się dzisiaj pociągiem do Częstochowy. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze środkiem transportu jakim jest pociąg, dworcem kolejowym, zasadami bezpieczeństwa, które trzeba przestrzegać w czasie podróży. Dla niektórych była to pierwsza przejażdżka pociągiem, więc emocji i wrażeń nie brakowało. Następnie udaliśmy się pieszo do Galerii Jurajskiej na film "Emma i czarny jaguar". Pokazuje on, jak w przepięknych okolicznościach przyrody rozkwita niezwykła znajomość dorastającej dziewczynki i czarnego jaguara. Połączeni zdumiewającą więzią przyjaciele, dają wszystkim niezapomnianą lekcję zaufania, szacunku i ekologii oraz pokazują, że przyszłość planety i ochrona dóbr naturalnych jest – jak nigdy – w naszych rękach. Opiekunami wycieczki byli p. J. Sukiennik, p. P. Prajs i p. K. Zatorska.

            Tekst - K. Zatorska, zdjęcia - J. Sukiennik, M. Łysik