• 27.02.2023 r. ELIMINACJE SZKOLNE DO KONKURSU WOKALNEGO

          • Gminny konkurs wokalny "Wygraj szansę" zbliża się wielkimi krokami! Dziś dziewięciu naszych uczniów przystąpiło do szkolnych eliminacji i zmierzyło się z wykonaniem utworu "Kolorowe jarmarki" zaproponowanego przez organizatora, a także wykonało na scenie wybraną piosenkę w języku polskim. Jury w składzie: p. Dyrektor, Beata Konstańczyk- Bartnik, p. A. Bałdys, p. J. Brzeźniak i p. A. Porzeżyńska oceniało walory głosowe, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny. Naszą placówkę podczas konkursu gminnego reprezentować bedą: Marta Łysik, Zosia Gałwiaczek i Zuzia Zagaj. Gratulujemy dziewczynom i trzymamy kciuki za kolejny etap, który odbędzie się już 5 marca w naszej szkole.

            Tekst i zdjęcia - A. Porzeżyńska

          • 23.02.2024 r. DZIEŃ OTWARTY

          • Czwartek 22 lutego był w naszej szkole dniem otwartym dla przyszłych przedszkolaków i pierwszoklasistów.

            O godzinie 16.00 wszyscy goście zebrali się w sali teatralnej, gdzie powitała ich Pani Dyrektor Beata Konstańczyk-Bartnik. Pierwszym punktem spotkania miał być spektakl przygotowany przez uczniów klas VII, V i IV, więc obok zaproszonych dzieci i ich rodziców lub dziadków na widowni zasiedli też najbliżsi młodych aktorów. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Wójt Gminy Ładzice Krzysztof Ciupiński oraz Pan Kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Piotr Wojciechowski, którzy obdarowali młodszą i straszą grupę przedszkolną prezentami. Inscenizacja „Śpiącej Królewny” spodobała się i dużym, i małym, zatem nasi artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami, a był to dopiero początek programu!

            Kolejnym punktem spotkania były zajęcia w salach.

            Przyszli uczniowie klasy I wraz z rodzicami lub dziadkami przenieśli się do Akademii pana Kleksa. Na wstępie, żeby lepiej się poznać, zagrali w grę „Lodołamacze” oraz wspólnie z Panią Jolantą Brzeźniak zatańczyli do piosenki „Witajcie w naszej bajce”. W sali przygotowane były cztery stanowiska do poszczególnych lekcji: kleksografii, przędzenia liter, geografii oraz zajęć w rupieciarni.

            Pierwszą lekcją była kleksografia. Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami za pomocą wody wymieszanej z kolorowymi farbami rozdmuchiwali słomką na papierze kolorowe kleksy, które po wyschnięciu ozdabiali. Powstały bardzo ciekawe prace: kotki, rybki, ufoludki i potworki.

            Następne były zajęcia z przędzenia liter. Każde dziecko wybrało sobie kartę z wydrukowaną pierwszą literą swojego imienia i przyklejało na nią kolorową wełnę. Do zadania zgłosili się nawet chętni rodzice. Kolejnym wyzwaniem było nauczenie się i zatańczenie wesołego układu do piosenki „Na wyspach Bergamutach”, przygotowanego przez Preschool Creativity, który był wyświetlony na tablicy multimedialnej. Ponieważ dziewczynki z grupy Smerfy uwielbiają tańczyć, zajęcia te dały im wiele radości, a cały układ zatańczyły perfekcyjnie.

            Kolejnym zadaniem były zajęcia w rupieciarni. Znalazły się w niej przedmioty, których już nie używamy na co dzień, m.in. czarno-biały telewizor, telefon stacjonarny, stare żelazko, zegar z kukułką, hebel, magnetofon szpulowy i wiele innych ciekawych rzeczy. Dzieci świetnie sobie poradziły z tym zadaniem. Znały nazwy większości przedmiotów i wiedziały, do czego służą. Potrzebowały tylko niewielkiej pomocy rodziców i dziadków.

            Ostatnia była lekcja geografii, która polegała na napisaniu z pomocą rodziców pocztówki do pana Kleksa z naszego miasta - Radomska. Nagrodą za każde dobrze wykonane zadanie był kolorowy kleks, który można było przykleić na bluzkę lub zabrać do domu.

            Na koniec dzieci otrzymały dyplomy za aktywny udział w dniu otwartym w PSP w Radziechowicach.

            Po kreatywnych, a zarazem pełnych zabawy i śmiechu zajęciach wszyscy udali się na słodki poczęstunek, gdzie była okazja do swobodnej rozmowy dzieci i rodziców z nauczycielami.

            Z kolei w oddziałach Smerfów i Jeżyków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy przed pierwszymi dniami pobytu w przedszkolu, zorganizowane zostały zabawy integracyjne, taneczne oraz plastyczne. Wielkie zaskoczenie i uśmiech na twarzach najmłodszych wywołało doświadczenie „Wybuchający wulkan” - dzieci mogły wcielić się w rolę małych chemików. Każdy przyszły przedszkolak za udział w zabawach i konkursach otrzymał nagrody, np. zakładki, malowanki, kredki. Rodzice zapoznali się z ofertą edukacyjną naszej placówki, mieli możliwość porozmawiania z wychowawcami grup, Panią Moniką Kaczmarek i Panią Sylwią Barańską, a także z Panią Dyrektor. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Był też spacer po szkole - okazja, by poznać wszystkie sale szkolne i przedszkolne oraz spotkać nauczycieli.

            Wyjątkową atrakcją okazało się fotograficzne atelier - Pan Przemysław Prajs wykonał dzieciom i ich rodzicom pamiątkowe zdjęcia.

            Cieszymy się, że nasze zaproszenie zostało tak ciepło przyjęte, i bardzo dziękujemy za liczne przybycie do naszej szkoły.

            Tekst i zdjęcia: Monika Kaczmarek, Sylwia Barańska, Jolanta Brzeźniak.

          • 22.02.2024 r. KONKURS KALIGRAFICZNY

          • Szkolny etap VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem” odbył się w naszej bibliotece w czwartek 22 lutego. Przystąpiły do niego: Maria Ciupińska, Zofia Gałwiaczek i Wiktoria Kubica z kl. V oraz Julia Kipigroch i Marta Łysik z kl. VII. Konkursowe zadanie polegało na pięknym przepisaniu tekstu z możliwością ozdobienia go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. W tym roku, z okazji 140. rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego, kaligrafowany był cytat z "Koziołka Matołka".

            Tekst i zdjęcie - J. Siemińska

          • 21.02.2024 r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Tegoroczne święto uczciliśmy inscenizacją baśni opowiadanej w bardzo wielu językach i znanej na całym świecie. Uczniowie klas VII, V i IV przygotowali spektakl na motywach „Śpiącej Królewny” Charles'a Perraulta. W rolach głównych wystąpili siódmoklasiści, którzy już od lat z sukcesami prezentują swoje aktorskie talenty na naszej scenie. Królewską parę zagrali Natalia Mazik i Hubert Kuśmierz, rolę tytułową – Maria Muszyńska, a pozostałe: Marta Łysik, Julia Kipigroch, Kornelia Chudek, Maja Fikus i Szymon Kaszuwara. Ich brawurowe kreacje zainspirowały młodszych kolegów, którzy obsadzeni zostali w rolach dworzan. Czwartoklasiści: Nikola Gałwiaczek, Zuzanna Zagaj, Igor Koperski, Szymon Makowski, Adam Kowalski i Kacper Wodecki – budując swoje postacie, wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem. Całość dopełniła pełna ciepła narracja Radosława Kuśmierza z kl. V. Za oprawę muzyczną i oświetlenie odpowiedzialny był Kacper Gałkowski z kl. VII i wywiązał się z tego zadania doskonale. Publiczność nagrodziła naszych artystów gromkimi brawami.

            Spektakl przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego – p. J. Siemińskiej i p. P. Prajsa.

            Na zakończenie spotkania z okazji dnia języka było coś… dla podniebienia. Samorząd Uczniowski poczęstował uczestników słodką mieszanką ortograficzną: cukierkami w dodatkowych papierkach, które miały pomóc utrwalić pisownię słów sprawiających Polakom największe problemy.

             

            Tekst J. Siemińska, zdjęcia J. Siemińska, A. Porzeżyńska

          • 20.02.2024 r. "EKSPLOZJE" W PRZEDSZKOLU

          • Dzisiaj w przedszkolu Smerfy poznały literę" W jak wulkan". By zamienić teorię w praktykę wraz z grupą Jeżyków wykonały doświadczenie, które przypominało wybuch wulkanu. Tego typu zabawa jest najlepszym sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka, zdobywania wiedzy i rozbudzenia ciekawości otaczającym światem. Uczy prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.

            Tekst - S. Barańska, zdjęcia - S. Barańska, film - M. Kaczmarek

          • 19.02.2024 r. ALICJA W KRAINIE CZARÓW

          • W poniedziałek 19 lutego uczniowie z klas I-IV naszej szkoły wybrali się do MDK w Radomsku na musical „Alicja w krainie czarów”. To przepiękna opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji. Inspiruje nas i dodaje nam odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet, gdy nadzieja jest nikła. Bowiem czasami rzeczywistość robi nam niespodzianki i podsyła odpowiednią osobę, która pomoże, gdy stajemy na rozdrożu. Pokazuje, jak wiele może nam dać otwartość na innych oraz potwierdza życiową maksymą, że pogoń za swoimi ideami odbywa się krętą i niepewną drogą. Po spektaklu uczniowie udali się muzeum, gdzie uczestniczyli w warsztatach czerpania papieru. Dzięki tym zajęciom mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru oraz dowiedzieli się skąd wziął się papier i w jaki sposób był kiedyś wytwarzany. Po zajęciach każdy zabrał ze sobą arkusz własnoręcznie wykonanego papieru.

            Tekst J. Brzeźniak, zdjęcia A. Zygma, A. Porzeżyńska

          • 19.02.2024 r. DZIEŃ KOTA

          • Dziś obchodziliśmy Dzień Kota. Z tej okazji przedszkolaki zamieniły się w kociaki. Wysłuchały opowiadania o chorym kotku, a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, śpiewały piosenki o kotkach, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Były też wesołe „kocie zabawy", rozwiązywanie zagadek oraz wykonanie kotka i masek kocich. Zapraszamy do galerii.

            Tekst - S. Barańska, zdjęcia - S. Barańska, M. Kaczmarek

          • 16.02.2024 r. FILHARMONIA

          • Aktywne uczestniczenie w występie umożliwia przedszkolakom rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej. Słuchanie muzyki przez dzieci wpływa nie tylko na ich wrażliwość. Pomaga również rozwijać pamięć i percepcję słuchową. Muzyka wpływa też na koncentrację i kreatywność dzieci. Dbając o to, aby nasze przedszkolaki miały taka możliwość, zaprosiliśmy ponownie do nas uzdolnionych muzycznie gości z Filharmonii Częstochowskiej temat audycji brzmiał: "Wyśpiewane opowieści" dzieci miały okazję posłuchać pięknego operowego głosu poznać brzmienie kolejnych różnych instrumentów muzycznych.

            Tekst i zdjęcia - S. Barańska 

          • 14.02.2024 r. WALENTYNKI

          • Dzień 14 lutego był dla dzieci z przedszkola i szkoły prawdziwym, dniem miłości i przyjaźni. Dniem czerwonym! Tego dnia w grupie obchodziliśmy to święto bardzo wesoło – przedszkolaki i uczniowie klas starszych świetnie bawiły się przy muzyce, wykonały różne walentynkowe zadania. Oczywiście najważniejszą tego dnia i najbardziej oczekiwaną przez wszystkich była chwila przekazania zawartości Walentynkowej poczty przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu nie mogło zabraknąć także słodkich upominków dla dzieci. Dzień Walentynowy zostaje zaliczony do bardzo udanych. Był to dzień miłych wrażeń, miłości i życzliwości.

            Chłopcy z klasy drugiej otrzymali walentynkowe serduszka wraz z czerwonymi balonikami i słodkimi lizakami. Uczniowie poznali też historię święta zakochanych oraz uczestniczyli w zabawach słownych.

            Tekst - S. Barańska, A. Zygma, zdjęcia - S. Barańska, A. Zygma, A. Porzeżyńska

          • 09.02.2024 r. FERIE ZIMOWE W PRZEDSZKOLU

          • Podczas ferii zimowych dzieci z grupy Jeżyki i Smerfy uczestniczyły w wielu ciekawych zabawach i podejmowały zróżnicowane aktywności. Każdy dzień to była inna przygoda. Aktywne ferie w przedszkolu to doskonały sposób na zapewnienie dzieciom zdrowej dawki ruchu, zabawy i pozytywnej energii. Głównym celem tych wszystkich zajęć była dobra zabawa, dzięki której na twarzach każdego przedszkolaka widać było uśmiech. Każdy dzień dostarczał dzieciom innych wrażeń, nikt się nie nudził. Nie zabrakło zajęć umysłowych, twórczych, plastycznych, muzycznych i sportowych.

            Tekst - M. Kaczmarek, zdjęcia - M. Kaczmarek, S. Barańska

          • 23.01.2024 r. FAJNY WF

          • Zabawy integracyjne, zabawy doskonalące zmysły, kalambury (pokazywanie słów za pomocą gestów, ruchu), hasła o zdrowiu - to tylko niektóre z działań, jakie można wykonać na lekcjach wf. Gdy brak sprzyjających warunków na hali, lekcje te odbywają się w salach lekcyjnych. Uczniowie zdobywają wiedzę o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Klasy młodsze ćwiczą do opowieści ruchowych lub naśladują ruchy zwierząt. Starsi wybierają zabawy wymagające koncentracji i "wyostrzające" zmysły: numerki, mafia, dyrygent. Urozmaiceniem są krótkie filmiki lub bajki na temat olimpiad i gier zespołowych. Nigdy nie jest nudno. Zobaczycie sami.

            Tekst i zdjęcia - J. Sukiennik

          • 19.01.2024 r. FESTIWAL PIOSENKI BOŻONARODZENIOWEJ ,,IT'S CHRISTMAS-WEIHNACHTEN TIME"

          • Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim. Naszą szkołę dzielnie reprezentowała uczennica klasy 1, Krystyna Klekowska, która była najmłodszą uczestniczką konkursu. Krysia za swoją piosenkę pt. ,,A Christmas Hallelujah" otrzymała wyróżnienie.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

            Tekst i zdjęcia - B. Szczepańska

          • 19.01.2024 r. FERIE Z ERA Travel i ERA Smaku

          • ERA Travel i ERA Smaku zapraszają dzieci i młodzież z terenu powiatu radomszczańskiego w wieku 11 -17 lat na wycieczkę, która odbędzie się w drugi tydzień ferii – 6 lutego.

            Podczas wycieczki uczestnicy będą zwiedzać Fabrykę Mebli Giętych FAMEG, od której zaczęła się meblowa historia Radomska, a następnie pojadą do Napoleonowa, gdzie zaplanowano kulig, a w razie braku zimowej aury przejazd bryczkami, poczęstunek oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Przejazd autokarem. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 9.00 przed Starostwem Powiatowym.

            1. Wycieczka jest bezpłatna.

            2. Na stronie https://radomszczanski.pl/aktualnosc-2971-zapraszamy...

            znajduje się regulamin wycieczki, jej program i karta zgłoszenia.

            3. Dwa pierwsze dokumenty należy przeczytać, a trzeci, wypełniony i popisany przez rodzica lub opiekuna prawnego uczestnika wycieczki należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Radomsku, ul. Leszka Czarnego 22, do Biura Promocji i Rozwoju Powiatu (p. 421 lub 422, IV piętro).

            4. Można również wypełnioną kartę zgłoszenia zeskanować (zrobić dobrej jakości zdjęcie) i przesłać emailem na adres: sport@radomszczanski.pl

            5. Telefon kontaktowy: 44 685 89 40

            https://www.facebook.com/radomszczanski.eratravel?locale=pl_PL

             

          • 17.01.2024 r. I MIEJSCE DLA MARTY ŁYSIK

          • 17 stycznia w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku został rozstrzygnięty powiatowy konkurs pod hasłem DZIEŃ DOBRYCH ANIOŁÓW. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: obraz anioła, praca przestrzenna - figura anioła i praca literacka. Za piękną figurę anioła nasza uczennica klasy VII Marta Łysik zdobyła I miejsce. Jej anioł, podobnie jak pozostałe prace konkursowe, przysłuży się szczytnemu celowi. Będzie przekazany na kiermasz tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystkie prace będzie można zobaczyć i zakupić 28 stycznia 2024 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Szczytny cel, ale anioł to przecież symbol dobrych emocji.

            WIELKIE BRAWA DLA MARTY - NASZEGO ANIOŁA!

            Życzymy dalszych artystycznych sukcesów!

            Tekst i zdjęcia - M. Terlicka

          • 17.01.2024 r. BAL KARNAWAŁOWY

          • Dziś w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zabawom i tańcom nie było końca. Najpierw bawili się uroczo przebrani młodsi uczniowie, a następnie ich starsi koledzy. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. Uczniowie zadbali nie tylko o wspaniałą dekorację sali, ale również  o miłą atmosferę oraz integrację całej wspólnoty uczniowskiej. Podczas przerw można było skosztować pysznego popcornu. Impreza dostarczyła uczestnikom wielu wzruszeń i pozostawiła niezapomniane wrażenia, o czym można się przekonać przeglądając galerię zdjęć.

            Tekst - B. Szczepańska

          • 15.01.2024 r. WIZYTA W...

          • Uczniowie PSP w Radziechowicach (klasy 4-5-6-7) rozpoczęli poniedziałek wizytą w... Akademii pana Kleksa. Kto spodziewał się przygód z lektury, mógł być w radomszczańskim MDK zaskoczony. Fabuła filmu była zdecydowanie bardziej nowoczesna. Nie brakowało efektów specjalnych i nowych wątków. Przygody Ady Niezgódki były niezwykłe, bo kto z nas nie chciałby nagle znaleźć się w bajce i wpływać na kolejne wydarzenia? Uczniom szybko minął czas spędzony w kinie. Na koniec niektórzy zadbali także o drugie śniadanie. Opiekunami uczniów byli: p. Jolanta Siemieńska i p. Przemysław Prajs. Wyjazd zorganizowała p. Joanna Sukiennik

          • 15.01.2024 r. ZAJĘCIA SENSORYCZNE

          • Za nami dzień zajęć sensorycznych, a dzisiejsza fotorelacja może nas tylko utwierdzić w przekonaniu, że zabawy sensoryczne bardzo korzystnie wpływają na rozwój maluszków, a przy tym stanowią świetną zabawę! Smerfy stworzyły pejzaż zimowy , a jeżyki kolorowa tęcze.

            Tekst - S. Barańska, zdjęcia - S. Barańska, M. Kaczmarek