• 24.10.2023 r. PIERWSZAKI CZYTELNIKAMI

          • "Książek tu bez liku, mój drogi czytelniku". Tymi słowami przywitał dziś pierwszaków p. Przemysław Prajs, opiekun szkolnej biblioteki. To właśnie dzisiaj nasi najmłodsi uczniowie rozpoczęli przygodę z literaturą, wypożyczając samodzielnie swoją pierwszą książkę. Zanim jednak siedmiolatki przejrzały wszystkie regały, najpierw poznały regulamin biblioteki, dopasowały tytuły baśni do atrybutów ich bohaterów oraz odkryły dobre strony czytania w zabawie "książka kontra laptop". Kiedy już wszyscy czytelnicy wybrali swoje ulubione pozycje, na pamiątkę tego wydarzenia wykonali papierowe zakładki pod kierunkiem wychowawczyni, p. Aleksandry Porzeżyńskiej. Mamy nadzieję, że książki z biblioteki staną się częstymi gośćmi w domach dzieci, zwłaszcza w długie, jesienne wieczory.

             

            Tekst i zdjęcia- A. Porzeżyńska

          • 24.10.2023 r. KOLEJNE SUKCESY NASZYCH KARATEKÓW

          • Szymon Makowski z klasy IV zajął 1. miejsce w kategorii kumite podczas XI Ogólnopolskiego Turnieju Karate Uechi-Ryu, rozegranego w sobotę 21 października w Częstochowie. Zuzanna Makowska z oddziału Smerfów wywalczyła natomiast aż dwa brązowe medale - w kumite i w sumo-grappling, otrzymała również  puchar dla najmłodszej zawodniczki turnieju. Szymon i Zuzia trenują w klubie Randori Radomsko.

            Serdecznie gratulujemy!

          • 20.10.2023 r. DZIEŃ KRAJOBRAZU

          • „Doceń lokalność!” – to hasło Dnia Krajobrazu 2023. Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu to okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów. 

            Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia. Uczniowie fotografowali i rysowali krajobrazy najbliższej okolicy. Na zdjęciach można zobaczyć lokalne kapliczki, gospodarstwa, domy, drzewa...  Naszą Małą Ojczyznę uchwycili w swoich pracach: Ania Szymańska, Zosia Ciupińska, Szymon Makowski, Magda Błasiak, Michał Chyt, Kornelia Chudek, Julia Kipigroch, Marta Łysik, Natalia Mazik, Kacper Gałkowski, Hubert Kuśmierz, Szymon Kaszuwara. 

            Uczniowie klasy II w ramach zajęć - Mali reporterzy w laboratorium - nagrali wraz z p. P. Prajsem krótki film z ich najbliższej okolicy- teren szkoły, gdzie spędzają codziennie bardzo dużo czasu. 

            Doceniajmy lokalność!

            Tekst K. Zatorska, zdjęcia-uczniowie, film- P. Prajs i uczniowie kl. II.

          • 19.10.2023 r. TOWARZYSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

          • Samorząd Uczniowski był organizatorem Towarzyskiego Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się dzisiaj w naszej szkole. Początkowo do turnieju miały przystąpić drużyny chłopców oraz dziewcząt z naszej gminy, jednak ostatecznie był tylko jeden zespół żeński - nasze "Marylki". Chęć gry była tak ogromna, że dziewczęta zdecydowały się zagrać z chłopcami. Cztery drużyny rozegrały spotkania systemem "każdy z każdym". Pierwsze miejsce przypadło chłopcom z PSP w Jedlnie, drugie - chłopcom z PSP w Radziechowicach, trzecie - chłopcom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stobiecku Szlacheckim. I choć dziewczętom nie udało się stanąć na podium, walczyły bardzo ambitnie. Wspaniale spisała się cała drużyna: Natalia Mazik, Marta Łysik, Julia Knop, Zuzanna Kuśmierz, Kornelia Chudek, Kira Droha i Julia Kipigroch. Chłopcy wystąpili w składzie: Bartosz Kowalski, Kacper Gałkowski, Sebastian Koperski, Matvii Prokopchuk, Miłosz Mruklik, Hubert Ścisłowski. Uczniowie ze szkoły bardzo głośno i skutecznie dopingowali nasze drużyny, za co dziękujemy.

            Tekst i zdjęcia A. Sukiennik

          • 19.10.2023 r. #CodeWeek

          • CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów. Europejski Tydzien Kodowania to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.

            W naszej szkole zajęcia odbywały się od 10 do 17 października na lekcjach informatyki oraz w przedszkolu. Uczniowie szyfrowali wiadomości za pomocą alfabetu Morse'a i szyfru Cezara, odkodowywali rysunki, projektowali w programie Tinkercad, drukowali na drukarce 3D, programowali z Minecraftem, programowali robota. Przedszkolaki wraz z p. S. Barańską i p. M. Kaczmarek odwzorowywały budowle z kolorowych kubeczków- dla dzieci są to cenne zajęcia analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań. 

            Tekst- K. Zatorska, zdjęcia K. Zatorska, S. Barańska, M. Kaczmarek

          • 17.10.2023 r. SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

          • W naszej szkole gościli dziś funkcjonariusze Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Radomska, którzy we współpracy z OSP Radziechowice Drugie przeprowadzili zajęcia edukacyjne na temat bezpiecznego postępowania podczas pożaru - „Czad i ogień. Obudź czujność”. Strażacy wykorzystali mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego. Symulator jest makietą domu rodzinnego oraz nowoczesnym narzędziem w zakresie edukacji ekologicznej oraz przeciwpożarowej. Dzieci obserwowały sytuacje pożarowe w przygotowanych pomieszczeniach budynku: np. zapalenie się oleju na patelni w kuchni, pożar w kotłowni czy też zapalenie się choinki. Zadymianie pomieszczeń, płomienie symulowane czerwonymi diodami oraz efekty dźwiękowe bardzo realistycznie symulują prawdziwy pożar. Takie zajęcia bardzo realnie oddały sytuację zagrożenia i pobudziły wyobraźnię uczniów. Starsi uczniowie brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy. Strażacy przeprowadzili również konkursy, a najlepsze odpowiedzi nagrodzili czujnikami dymu. Na koniec dzieci mogły wsiąść do różnych pojazdów strażackich, co z pewnością zachęciło je do służby w straży pożarnej.

            Organizatorem spotkania był p. Przemysław Prajs.

            Tekst - A. Porzeżyńska, zdjęcia A. Porzeżyńska, K. Zatorska

          • ZBIÓRKA KARMY

          • W związku z obchodami Światowego Dnia Zwierząt organizujemy zbiórkę karmy, którą przekażemy do schroniska dla zwierząt w Radomsku. Karmę należy przynosić do 31 października do pani A.Zygmy.

            Z góry dziękujemy!!!

          • 16.10.2023 r. JESIENNA GALERIA

          • Serdecznie zapraszamy do galerii dzieł sztuki naszych uczniów z klas I-III. Mali artyści pokazali piękno jesieni w kolorowych astrach, słonecznikach, muchomaorach i różnych kompozycjach z liści. Uczniowie czerpali inspiracje z otaczającej przyrody oraz z propozycji p. Jolanty Brzeźniak.

            Tekst i zdjęcia- J. Brzeźniak

          • 13.10.2023 r. KONKURS O LEKTURACH

          • Akademia Młodzieżowa zachęca uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie o lekturach Myślę, więc czytam - czytam, więc myślę 2023 organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów w wieku 13-18 lat. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o lekturach szkolnych. Poza tym zależy nam na promowaniu nietypowych i aktywnych form poznawania literatury.

          • 12.10.2023 r. ŚLUBOWANIE KLASY I - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Jak co roku w październiku do naszej szkoły przybyło wielu gości. Spotkanie to miało podwójnie uroczysty charakter - obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz byliśmy świadkami ślubowania uczniów klasy I, którzy zostali oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności.

            Na wstępie Pani Dyrektor Beata Konstańczyk-Bartnik przypomniała o 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, podkreśliła wartość edukacji, rolę nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły oraz podziękowała im za codzienny trud. Pan Wójt Krzysztof Ciupiński wraz z Kierownikiem Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Ładzicach, p. Piotrem Wojciechowskim, wręczyli Nagrody Wójta dla nauczycieli, a Pani Dyrektor nagrodziła zarówno wzorowych nauczycieli, jak i pracowników obsługi, przyznając im Nagrody Dyrektora.

            Druga część uroczystości poświęcona była ślubowaniu pierwszaków, którzy z wychowawczynią, p. Aleksandrą Porzeżyńską, długo czekali na ten dzień.

            Na tak ważne wydarzenie przybyła nawet Dobra Wróżka, sprawiając dzieciom ogromną niespodziankę. Nieoczekiwanie na scenę wtargnęła Zła Czarodziejka, bardzo niezadowolona z powodu braku zaproszenia. Z wielkim gniewem rzuciła na dzieci zaklęcie mające sprowadzić na nie problemy z pamięcią. Na szczęście pierwszaki nie poddały się i z pomocą Dobrej Wróżki zaprezentowały, jak pięknie recytują, grają i śpiewają. Udowodniły również, że znają język angielski, a na koniec radośnie zatańczyły taniec z kolorowymi chustami. W ten sposób pokazały, że dobro zawsze pokona zło oraz że zasługują na miano uczniów PSP w Radziechowicach. Po złożeniu przez dzieci uroczystego ślubowania Pani Dyrektor oraz Pan Wójt dokonali pasowania na ucznia. Siedmiolatki otrzymały szkolne legitymacje, dyplomy i medale, torby pełne niespodzianek z gminy, a także upominki od rodziców, którzy pełni dumy pogratulowali swoim pociechom. 

            O pierwszakach nie zapomnieli również starsi koledzy, życząc im na początek samych piątek oraz tego, by nikt się szkoły nie bał, bo nie ma czego, bo nie trzeba.Na koniec uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za serce wkładane w codzienną pracę i wyśpiewali życzenia, tworząc z dłoni bukiet serc.

            Tekst A. Porzeżyńska, zdjęcia K. Szyszkowska, P.Prajs

          • 11.10.2023 r. MALI MATEMATYCY

          • W ramach projektu "Mali matematycy" uczniowie klasy drugiej przygotowali pyszny sok owocowo- warzywny. Na początku policzyli ilość poszczególnych produktów, a następnie szacowali, ile litrów soku otrzymają. Ogromne zainteresowanie wzbudziły rodzaje witamin, które są zawarte w warzywach i owocach. Po degustacji wszyscy zgodnie stwierdzili, że soki dostarczają dużo siły i energii. Taka dawkę witamin na pewno powtórzymy w tym sezonie!

            tekst i zdjęcia A. Zygma

          • 9.10.2023 r. FILHARMONIA

          • Dzisiaj przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w audycji muzycznej: "Wesołe nutki na Jesienne smutki". Piękna barokowa muzyka przeniosła dzieci w zaczarowany świat instrumentów. Mogliśmy usłyszeć brzmienie altówki, fletu, fagotu. Audycję, dostosowaną do możliwości percepcyjnych słuchaczy, prowadzili muzycy Filharmonii Częstochowskiej.

            tekst i zdjęcia S. Barańska

          • 9.10.2023 r. PAINTBALL

          • W poniedziałek klasy V, VI i VII wybrały się na wycieczkę integracyjno-krajoznawczą, by świętować Dzień Chłopaka. Miejscem docelowym było Prusicko na Wyżynie Wieluńskiej, dla której charakterystyczne są formy krasowe, przejawiające się tutaj w postaci lejów i szczelin w podłożu. Odbyły się tam rozgrywki paintballa, a dla chętnych dostępna była również strzelnica. Aktywne wycieczki odrywają uczniów od ekranów telefonów i komputerów, a przy okazji pomagają budować samoocenę poprzez zmaganie się z własnymi słabościami, braniem odpowiedzialności za siebie i innych, obmyślaniem taktyki. Na koniec dzieciaki uzupełniły straty kaloryczne przy grillu. Organizatorem wycieczki był p. P. Prajs.

            tekst A. Bałdys,  zdjęcia A. Bałdys, J. Sukiennik

          • 6.10.2023 r. OWOCOWE SZASZŁYKI

          • Realizując temat – „Jesień w sadzie i ogrodzie” przedszkolaki z grup „Jeżyki” i „Smerfy” miały okazję poznać wiele darów jesieni. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw. Z niewielką pomocą swoich pań, dzieci wykonały pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Dzieci tego dnia miały dużo pracy, każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki, a ilością zjedzonych szaszłyków niektóre dzieci nas zaskoczyły ;)

            Zapraszamy na fotorelację.

            tekst M. Kaczmarek, zdjęcia M. Kaczmarek, S. Barańska

          • DZIEŃ KRAJOBRAZU

          • Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

            Z tej okazji odbędzie się w naszej szkole konkurs plastyczny dla uczniów klas I-VIII. Zadanie polega na zrobieniu i wydrukowaniu zdjęcia lub wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, na których znajdzie się krajobraz naszej Małej Ojczyzny. Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Następnie cała społeczność szkolna zagłosuje na najlepszą pracę. 

            Prace należy dostarczyć do 18 października do p. K. Zatorskiej

          • 3.10.2023 r. DOJO STARA WIEŚ

          • Uczniowie klas I-IV wybrali się dziś do Europejskiego Centrum Budo – Dojo Stara Wieś, które jest unikatowym na skalę światową obiektem w polskim krajobrazie, który zrealizowany został zgodnie z kanonami architektury japońskiej. Jest największym na świecie ośrodkiem przeznaczonym do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki. Uczniowie zwiedzili sale treningowe i domek urządzony w stylu japońskim. Przewodniczka opowiedziała o kulturze i wpływie obcowania z duchem natury na samopoczucie i zdrowie człowieka. Wszystkich zachwyciła nie tylko architektura miejsca, ale także niepowtarzalne piękne krajobrazy. Wspólne ognisko było pięknym podsumowaniem duchowych przeżyć. Organizatorkami wycieczki były p. K. Szyszkowska i p. A. Zygma.

            tekst A. Zygma, zdjęcia A. Zygma, A. Porzeżyńska

          • 29.09.2023 r. FESTIWAL PIĘKNEGO CZYTANIA

          • Michał Chyt i Kacper Siedlecki z klasy VI oraz Julia Kipigroch i Natalia Mazik z kl. VII reprezentowali naszą szkołę podczas XI edycji Festiwalu Pięknego Czytania, która odbyła się w piątek 29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Jury oceniało ich brawurowe interpretacje fragmentów powieści: „Co w trawie piszczy” Pawła Wakuły, „Tajemnica człowieka z blizną” Pawła Beręsewicza, „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego i „Pajączek na rowerze” Ewy Nowak. Po konkursowych prezentacjach wszyscy uczestnicy festiwalu wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci i młodzieży – Dorotą Suwalską. Podczas uroczystego podsumowania imprezy troje naszych uczniów otrzymało pamiątkowe dyplomy, a Kacper Siedlecki – Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Ładzice. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

            Szóstoklasiści przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. P. Prajsa, a uczennice kl. VII – p. J. Siemińskiej.

            tekst i zdjęcia p. J.Siemińska

          • 29.09.2023 r. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Dzisiaj odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci prowadzili kampanię przez cały wrzesień. Komisja wyborcza w składzie Magdalena Błasiak i Maja Saternus po przeliczeniu głosów stwierdza, że największym zaufaniem przez społeczność uczniowską obdarzeni zostali: Natalia Mazik, Marta Łysik i Julia Knop. Przeprowadzone zostały również wybory nowego opiekuna SU. Została nim p. Beata Szczepańska.

            Gratulujemy!

            tekst i zdjęcia K. Zatorska